Terapia rodzinna – kiedy problemy są zbyt duże

Terapia rodzinna – czy jest potrzebna?

Terapia całej rodziny to taki rodzaj rozmów, w których uczestniczą wszyscy członkowie rodziny. Ich celem jest odbudowa więzi między osobami bliskimi. Dodatkowo terapia jest tak prowadzona przez terapeutę, że w pewnym momencie następuje odkrycie źródła kryzysu i ustalenie sposobów na jego rozwiązanie. Temu wszystkiemu służy seria spotkań w której terapeuta prowadzi jednocześnie rozmowę z wszystkimi obecnymi członkami rodziny. Czasem te rozmowy bywają bardzo trudne ale zazwyczaj dobrze służą wyjaśnieniu wszelkich kwestii dotyczących konfliktów w rodzinie. Podstawowa komórka społeczna jest jak układ naczyń połączonych i problemy jednego z jej członków wpływają bezpośrednio na samopoczucie reszty.

Kiedy taki rodzaj terapii?

Szukanie informacji w temacie terapia rodzinna, Olsztyn, jest konieczna w razie poważnych problemów dziejących się wewnątrz rodziny. Czasami relacje między domownikami są tak zaburzone, że dochodzi do częstych kłótni i awantur, poszczególni członkowie rodziny mają trudności z nazwaniem swoich emocji, nie czują więzi między sobą, wydaje im się, że są bardzo samotni ze swoimi problemami i brakuje im wsparcia i zrozumienia.

Powodem terapii może być również jakieś traumatyczne zdarzenie w którym uczestniczyła rodzina. Może to być na przykład czyjaś śmierć, choroba, rozwód czy utrata pracy przez któregoś z rodziców. Problemem który trzeba wspólnie „przerobić” może być również zmiana otoczenia i brak zdolności adaptacyjnych do nowych warunków.

Z jakimi problemami rodziny najczęściej przychodzą na terapię?

Głównymi trudnościami z jakimi borykają się rodziny to kłopoty ze zmieniającą się osobowością jednego z jej członków. Czasem mogą to być kryzysy w pracy lub w sferze uczuć, które rzutują na wzajemne kontakty w rodzinie. Człowiek całe życie się zmienia, więc mogą to być problemy związane z przeżywaniem menopauzy lub andropauzy lub innego rodzaju kryzysami wieku  średniego.  Terapia rodzinna, Olsztyn, również może się zajmować takim problemami.

Innym przykładem mogą być kryzysy emocjonalne spowodowane zdradą jednego z rodziców lub wręcz separacją czy rozwodem. Tego typu zdarzenia zawsze mają wpływ na wzajemne relacje w rodzinie. Wzajemne żale i obwinianie sprawiają, że nikt nie jest obiektywny i czasem trzeba trzeźwego spojrzenia osoby trzeciej żeby więcej zobaczyć.

Bardzo często rodziny przychodzą na terapię z powodu małoletnich dzieci, które zmieniają się na gorsze w okresie dojrzewania. Okres buntu potrafi czasem przybierać dramatyczne formy i nie każdy rodzic jest w stanie sobie z tym poradzić. Wtedy też najlepiej trafić na informacje dotyczące terapia rodzinna, Olsztyn. Czasem szczera, wspólna rozmowa ze specjalistą, którym nie targają emocje, potrafi zdziałać cuda.

Czasem bywa też tak, że na pozór normalna rodzina nie potrafi porozumieć się w podstawowych sprawach i na dodatek zanika więź między jej członkami. Wtedy to przestają oni mieć ochotę na wzajemne kontakty czy rozmowy. Najczęściej nikt z rodziny nie czuje, że jest z tym jakiś problem, jednak czasem trafia się na taka stronę w sieci jak  https://osrodek-spotkanie.pl/terapia-rodzinna/ , gdzie zasygnalizowane są pewne możliwe nieprawidłowości. Wtedy nierzadko dochodzi do olśnienia.

Jak w praktyce wygląda terapia całej rodziny?

Przede wszystkim w spotkaniach biorą udział wszyscy członkowie rodziny i odbywają się one dosyć regularnie. Terapia rodzinna, Olsztyn zawsze prowadzona jest przez psychologa, którego specjalizacją są problemy rodzin. Prowadzący terapię jest osobą bezstronną, która nie faworyzuje żadnej ze stron. Jego zadaniem nie jest osądzanie ani szukanie winnych, tylko przeprowadzenie takich czynności, które pomogą wypracować plan naprawczy dla danego problemu.